KRANIO ŽILINA

KRANIOSAKRÁLNA BIODYNAMIKA (KSB) 

Evolučný a holistický prístup k zdraviu a vedomiu človeka 

Čo je to kraniosakrálna biodynamika?

Kraniosakrálna biodynamika má svoje korene v alternatívnej a celostnej vede, osteopatii, ktorej cieľom je orientácia na zdravie človeka.

Kraniosakrálna biodynamika je evolučný a celostný prístup k zdraviu a vedomiu človeka, založený na pôsobení biodynamických síl,  ktorými sú "sily a pôsobenia", ktoré náš živý organizmus stvorili a nepretržite s nami pracujú. Môžeme tieto sily nazvať aj "Dychom života", základným prejavom životnej sily v každom žijúcom organizme. Dych života má svoju vlastnú múdrosť a inteligenciu a vie presne, čo je potrebné urobiť pre harmóniu a regeneráciu nášho organizmu - v tomto kontexte nehovoríme o klasickom pľúcnom dýchaní ale o inteligencii nášho tela, prinavrátení k zdraviu a aktivácií samoliečebného procesu.

Biodynamika teda vychádza z princípu, že živý organizmus má schopnosť sa sám regenerovať, liečiť, opravovať a udržovať tento stav za predpokladu vhodných podmienok a prostredia. Za vhodné podmienky a prostredie sa v tomto zmysle považuje tzv. "neutrál" - hlboké stíšenie, uvoľnenie a pocit bezpodmienečného prijatia v bezpečí a dôvere.

KSB pomáha nášmu organizmu vrátiť sa späť k pôvodnej matrici zdravia. Keď sme oslabení vplyvom stresu, úrazov, tráum, nehôd, chorôb či preťaženia, vie byť účinným prostriedkom pre zahájenie liečenia a regenerácie nášho systému.

Účinky ošetrenia sa prejavujú na všetkých úrovniach človeka. Ako na fyzickej, fyziologickej, duševnej, mentálnej, emocionálnej či energetickej.

V kraniosakrálnej biodynamike nepristupujeme ku konkrétnemu problému organizmu, ale podporujeme jeho vlastné vnútorné sily, ktoré celý organizmus vytvorili, "opravujú" a neustále ho udržujú. 

Pre koho je určená?

Vďaka jemnosti a neinvazívnemu prístupu je vhodná pre všetkých - dospelých aj deti, seniorov, tehotné ženy aj bábätká a v neposlednom rade aj našich domácich maznáčikov.

Ako prebieha ošetrenie?

Pred samotným ošetrením je priestor pre rozhovor, kde sa môžete porozprávať ako sa momentálne cítite, čo sa odohráva vo vašom tele a s čím aktuálne prichádzate.

Samotné ošetrenie na lehátku zväčša prebieha v ľahu na chrbte, v ojedinelých prípadoch na boku (napr. tehotné ženy s bruškom). Terapia prebieha v tichu a jemnosti, neinvazívnym prístupom k telu klienta. Terapeut využíva hmatový kontakt prostredníctvom dlaní cez oblečenie, napr. v oblasti členkov, krížovej kosti, chrbtice, hrudníka, brucha, krku, ramien či lebky.

Dotyk je väčšinou veľmi jemný a pohodlný, na začiatku sa môžete dohodnúť, aby ste si vymedzili prípadné hranice, ktoré by vám nevyhovovali. Dôležité je vzťahové pole medzi klientom a terapeutom, kde veľkú rolu zohráva vzájomná dôvera a dohoda.

Dôležité je tiež aby ste sa cítili pohodlne, preto je vhodné prísť v pohodlnom oblečení, aby vás nič netlačilo a mohli ste sa tak cítiť uvoľnene a komfortne.

K dispozícií sú deky na prikrytie a vankúše na vypodloženie hlavy či kolien, podľa potreby.

Počas ošetrenia môžete zažívať rôzne subjektívne pocity a vnemy. Niekedy sa stáva, že človek hlboko zaspí, inokedy vnímate všetko v tele v plnej prítomnosti ako napr. teplo až horúco, prípadne chlad, pocity húpania alebo vlnenia, vibrácií, rozširovanie do priestoru či iné jemné pohyby a prúdenia v tele.

Aká je dĺžka ošetrenia?

Individuálna práca s klientom trvá cca 90min.

Samotné ošetrenie na lehátku (terapia) trvá cca 50-60 min. Pred a po ošetrení je priestor na rozhovor.

Aká je cena ošetrenia?

Individuálna práca s klientom trvá cca 90 minút.

Cena je 60eur.

Ak ste vo finančnej tiesni a napriek tomu cítite potrebu absolvovať ošetrenie, neváhajte ma kontaktovať a verím, že nájdeme cestu.

Aké zdravotné benefity mi môže priniesť?

Kraniosakrálna biodynamika uvoľňuje celkové napätie, podporuje metabolizmus, imunitný systém a regeneráciu organizmu. Zvyšuje vitálne sily nášho tela, upravuje cirkuláciu tekutín, reguluje autonómny nervový a endokrinný systém a celkovo koordinuje centrálny nervový systém.

Je veľmi vhodným pomocníkom pri liečbe psychických a psychosomatických ochorení ako sú napr. nespavosť, depresia, úzkosť, únava, stres či vyčerpanie.

Pomáha tiež pri chronických bolestiach, problémoch pohybového aparátu ako napr. bolesti chrbtice a kĺbov.

Ďalším významným účelom kontinuálnej práce s kraniosakrálnou biodynamikou je podpora osobnostného a duchovného rozvoja, nakoľko prehlbuje a prepája vnímanie tela, mysle a uvedomenie našich vnútorných procesov. Podporuje sebauvedomovanie a harmonizuje náš systém, zvyšuje odolnosť organizmu a prispieva k celkovej stabilite. Dokáže nám byť sprievodcom v ťažších životných obdobiach a situáciách, vytvára väčšiu emočnú stabilitu, vďaka čomu si dokážeme vytvoriť zdravší nadhľad.

Počas ošetrenia môžete zažiť hlboký pokoj, stíšenie a pocit bezpodmienečného prijatia, vďaka čomu sa otvára priestor pre proces liečenia. V bezpečnom prostredí vo vzťahu s ošetrujúcim tak prehlbujete svoje vnímanie, dostávate sa do bližšieho kontaktu sami so sebou a svojim vnútorným procesom.

Podpora a pomoc pri zdravotných problémoch a liečbe:

1.  pohybového aparátu, bolesti chrbtice, kĺbov, končatín, chronické bolesti, degeneratívne poruchy chrbtice, bolesti hlavy (migréna, tinitus), podpora zlepšenia funkcie vnútorných orgánov 

2. psychických a psychosomatických ochoreniach ako depresia, vyčerpanie organizmu, stres, únava, nespavosť, úzkosti, panické ataky, či chronický únavový syndróm

3. pri liečbe tráum a post-traumatických stavov ako akútne stavy (emočné a telesné šoky, pocity strachu, odcudzenia, či úzkosti), pooperačné stavy, podpora rekonvalescencie po nehodách a úrazoch, zmiernenie symptómov chronických stavov

KSB je veľmi vhodným prostriedkom podpory organizmu pri post-traumatických stavoch nakoľko jej neinvazívny prístup človeka ne-re-traumatizuje.

Podpora v procese sebarozvoja a duchovného rastu:

Vytváranie rovnováhy medzi telom a mysľou, prehĺbenie vnímania tela a sebauvedomovania, podpora vnímania vlastného priestoru a vnútorných procesov, harmonizácia nervového a energetického systému, posilnenie emočnej a celkovej stability, uvedomenie si prítomného okamihu a radosť z bytia, uvedomenie si svojej sily a posilnenie vnútorného pozorovateľa, bytie v prítomnom okamihu.

Podpora pre tehotné ženy a deti:

1.  príprava na pôrod a popôrodnú integráciu, podpora v procese uvoľnenia pôrodných i prenatálnych tráum, upevnenie vzťahu medzi matkou a dieťaťom

2.  podpora pre deti v prípadoch hyperaktivity, nespavosti, novorodeneckých kolík, porúch učenia, rastových problémov detí - skolióza, lordóza, ADHD a iných neurologických porúch

Kedy môžem pocítiť prvú zmenu alebo koľko ošetrení je potrebných?

Už po prvom ošetrení môžete pocítiť efekt, je to však veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov.

Často príde klient v nádeji vyriešenia svojho problému pri prvom sedení, avšak náš organizmus sa môže v danej chvíli vysporiadavať s množstvom aktuálnych stresových rán či starých zapúzdrených blokov a tráum a v danej chvíli nemá dostatočnú kapacitu riešiť všetko naraz. Biodynamika pracuje s vlastnou inteligenciou a múdrosťou tela, ktorá vie najlepšie, čo je pre náš systém momentálne potrebné, i keď nám samotným sa môže konkrétny symptóm zdať prioritným.

Odporúča sa absolvovať cyklus minimálne 3 až 5-tich po sebe nasledujúcich ošetrení. (ideálne 1x do týždňa, prípadne 1x za 2 týždne). V závislosti od organizmu, potreby a schopnosti integrácie do života.

Pri cykle 10-tich ošetrení je efekt pri priaznivých podmienkach dlhodobejší.

Kontinuálna a pravidelná práca s biodynamikou tak môže poskytnúť dostatočný časový priestor pre rozuzlenie reťazcov starých blokov v našom systéme. 

Referencie

"K Ma´ťke som sa dostala cez osobné odporúčanie, prvý krát som išla na masáž s ktorou som bola veľmi spokojná. Popri rozhovore som sa dozvedela, že robí kranio terapie. Nakoľko som už absolvovala podobnú terapiu v zahraničí, tak som sa rozhodla, že ju vyskúšam. Po prvej terapii som bola veľmi nadšená, moje telo sa uvoľnilo, cítila som sa ľahšia - pocitovo ako keby som schudla 10kg! A mala som úžasný silný zážitok. Pravidelné terapie mi pomáhajú sa uvoľniť či psychicky, fyzicky a aj emočne. Pri každej terapii mám iný zážitok.

Ma´ťka je milá, ľudská, chápavá a intuitívna. S Maťkou sa dá porozprávať na veľa tém, má veľký rozsah vedomostí a vie poradiť a pomôcť s každým problémom. Je diskrétna. Je ako usmievavé slniečko. Odporučila by som každému vyskúšať jej terapeutické služby."

Gitka, dôchodkyňa, 64 rokov

_______________________

"KSB je pre mňa ponor hlbšie k Sebe, kedy sa prehlbuje kontakt s vnímaním fyzického tela s procesmi na pozadí, ktoré mám zriedkakedy ak vôbec, možnosť si uvedomiť v bežnom prežívaní. Každé ošetrenie je dá sa povedať unikátne, aj keď sa pocity niekedy podobajú, vždy to má svoju osobitnú príchuť. Som prekvapený, ako hlboko môže človek zájsť aj bez predošlého meditačného tréningu. Niekedy je to jemnosť sama a niekedy je to poriadny tobogán, presne to, čo sa práve hodí. To, čo naša duša potrebuje a to je na tom to krásne."

Matej, fyzioterapeut, 32 rokov

________________________

" "Seklo" ma v chrbáte, bolesť vystrelila do nohy tak, že každý krok bol utrpením. Lieky neužívam, skúšala som to rozchodiť, ale keď ani po mesiaci bolesti neprechádzali, skúsila som kranio. Po prvej terapii to bolo trochu sklamanie, bolesť vôbec neustúpila. Druhá terapia už priniesla menšiu úľavu a tak som sa rozhodla pre terapiu tretiu. Bolesti ustúpili cca na tretí deň a už sa nevrátili. Ďakujem, Maťa."

Emília, účtovníčka, 52 rokov

_______________________

"Kranio ma prenieslo do hĺbky vnímania samej seba a s odstupom času po viacerých ošetreniach do pozornejšieho uvedomovania si a počúvania svojho tela. Podporilo mi uvoľnenie psychickej a fyzickej záťaže. Samozrejme, nič nie je hneď, ale aj po prvom sedení som cítila úľavu a pri kombinácii krania a poctivého cvičenia sa človek môže dopracovať do úplne iného vnímania seba samého ako aj okolitého sveta..." 

Dominika, manažérka, 34 rokov

__________________________

"O kranio terapii som sa prvý krát dopočul v Maroku, pokiaľ sa človek potrebuje uvoľniť od stresu a zažiť úplný pokoj. Tak som to chcel vyskúšať. Po prvej terapii som sa cítil veľmi uvoľnený, "vychillovaný", neopísateľný pocit... Po druhej terapii som sa cítil tiež uvoľnene, pekne zrelaxovaný, že som si opäť doprial vnútorný pokoj. Do budúcna môžem len odporučiť."

Lukáš, dobrovoľník a cestovateľ, 26 rokov